Lorem ipsum dolor sit amet consectetu adipisicing elit sed do eiusmod tempor incididunt ut labore.

Лікування та профілактика сколіозу

Загальноприйнята тактика передбачає диференційовані підходи до проведення лікувальних заходів дітям з різним ступенем вираженості захворювання. Консервативне лікування проводиться за участю фізіотерапевтів, масажистів, інструкторів ЛФК, вертебрологів, мануальних терапевтів.
Дітям з непрогресуючим сколіозом I та II ступеня необхідно усунути причини, що сприяють викривленню хребта, зменшити статичне навантаження на хребетний стовп, організувати оптимальну рухову активність. З метою недопущення прогресування сколіозу дітям рекомендується лікувальна гімнастика, масаж спини, плавання. Важливою складовою терапії сколіозу є дотримання ортопедичного режиму: спання на щиті, контроль за правильною поставою, періодичне розвантаження хребта в горизонтальному положенні.

При прогресуючому сколіозі I та II ступеня, крім названих заходів, дітям призначається індивідуальний комплекс ЛФК, фізіотерапія (електроміостимуляція, магнітотерапія, СМТ-терапія, водолікування, грязелікування), ортопедичний масаж, мануальна терапія. Лікування доповнюється носінням коригуючих ортопедичних корсетів.
Показаннями до хірургічної корекції сколіозу в дітей служать швидке прогресування деформації, незважаючи на проведене консервативне лікування, кут викривлення хребта більше 40 градусів, порушення роботи життєво важливих органів. Оптимальним періодом для оперативного лікування є вік 10-14 років. Операція полягає в імплантації фіксуючих пристроїв. Найбільшого поширення в хірургії сколіозу отримали дистрактори Казьміна, Харрінгтона, ендокоректор Роднянського-Гупалова, системи Котреля-Дюбуссе. Перед хірургічним втручанням проводиться витягування хребта.
За свідченнями можуть виконуватися коригуючі кістково-пластичні операції (клиноподібна резекція хребців), що мобілізують операції (тенолігаментокапсулотомія по Шулутко, дискектомія), косметичні втручання (резекція реберного горба, екстраплевральна торакопластика, резекція кута лопатки). Після операцій проводиться тривала реабілітаційна терапія.
Несприятливий прогресуючий перебіг дуже швидко викликає деформацію хребта в дітей до 6 років), а в дітей від 10 років сколіоз протікає більш сприятливо. Всі діти зі сколіозом повинні регулярно, не менше 2 разів на рік проходити спеціалізоване лікування, призначене ортопедом. При вираженому сколіозі в дитини операція може лише зменшити ступінь викривлення хребта і призупинити його прогресування. Тому головні зусилля дорослих повинні бути спрямовані саме на попередження сколіозу.
Необхідна раціональна організація рухового режиму дітей вдома та в дитячих установах, контроль за утриманням правильної постави, виключення важких навантажень на хребет та несиметричного навантаження м’язів, заняття оздоровчою гімнастикою і спортом, профілактика травматизму. При порушеннях постави дітям призначаються курси ЛФК, загальнозміцнюючий масаж, заняття плаванням.

Порівняти