Lorem ipsum dolor sit amet consectetu adipisicing elit sed do eiusmod tempor incididunt ut labore.

Класифікація сколіозу в дітей

Сколіоз у дітей – це стійка деформація хребетного стовпа, що характеризується його боковим відхиленням і торсією. Захворювання супроводжується асиметричним положенням плечей, лопаток та інших кісткових орієнтирів, перекосом таза, деформацією грудної клітки, порушеннями з боку внутрішніх органів. Для діагностики сколіозу в дітей виконуються поліпозиційні рентгенограми хребта з розрахунком величини викривлення. Консервативне лікування сколіозу включає ортопедичний режим, масаж, коригуючу гімнастику, фізіотерапію, носіння ортопедичного корсета. Іноді проводиться хірургічна корекція сколіозу.

Сколіоз в дитини представляє собою патологічну зміну в хребті та паравертебральних тканинах, що призводить до викривлення хребетного стовпа, його повороту навколо поздовжньої осі, статико-динамічних порушень та функціональних змін з боку внутрішніх органів. Сколіоз є одним з найбільш поширених захворювань опорно-рухового апарату в дитячій ортопедії, яким страждають близько 10% дітей та підлітків. У дівчаток сколіоз зустрічається значно частіше, ніж у хлопчиків з приблизним співвідношенням 9 : 1. Небезпека розвитку сколіозу в дитини складається не тільки в косметичному дефекті, але також у стисканні, зміщенні та порушенні функції судин і внутрішніх органів.

Класифікація сколіозу

В залежності від часу прояву розрізняють інфантильний сколіоз в дітей віком до 3 років, дитячий (ювенільний) сколіоз в період з 3 до 10 років, та юнацький сколіоз у підлітків віком від 10 до 18-20 років. Після цього настає припинення кісткового росту.
За формою викривлення хребта виділяють С – подібний сколіоз з однією дугою викривлення, S – подібний з двома дугами викривлення та Z – образний з трьома дугами кривизни.

В основу рентгенологічної класифікації сколіозу в дітей покладена величина викривлення хребта в градусах та вираженість деформації. Відповідно до цих критеріїв виділяють IV ступеня сколіозу:
Сколіоз I ступеня характеризується кутом бокового викривлення менше 10 градусів та незначними рентгенологічними ознаками торси.
Сколіоз II ступеня характеризується кутом викривлення від 10 до 25 градусів з помірно вираженою торсією та деформацією тіл хребців на вершині викривлення.
Сколіоз III ступеня характеризується кутом викривлення від 25 до 50 градусів з наявністю різко вираженої торсії хребців (реберного горба) та фіксованими змінами у хребті.
Сколіоз IV ступеня характеризується кутом викривлення > 50 градусів при різко вираженій деформації хребетного стовпа, грудної клітки, зсуві та стисненні внутрішніх органів, що супроводжується порушенням їх функцій.

В залежності від локалізації вершини дуги викривлення розрізняють такі види сколіозу у дітей: верхньогрудний (на рівні Th3 – Th4), грудний (Th8 – Th9), грудопоперековий (Th11 – Th12), поперековий (L1 – L2), попереково-крижовий (L5 – S1), комбінований (з однаковим ступенем торсии в декількох відділах). По етіології сколіоз підрозділяється на вроджений і набутий.

Порівняти