Lorem ipsum dolor sit amet consectetu adipisicing elit sed do eiusmod tempor incididunt ut labore.

ДІАБЕТИЧНА СТОПА: ЯК УНИКНУТИ УСКЛАДНЕНЬ?

З-за підвищеного вмісту цукру в крові у діабетиків можуть початися проблеми з припливом крові до ніг. З-за цього погано гояться ранки, порізи і мозолі, починаються запалення, які можуть призвести до важких наслідків, аж до ампутації. Дві головні причини для занепокоєння – діабетична невропатія і захворювання периферичних кровоносних судин.
Чим небезпечна діабетична стопа?

гнійні ураження і омертвіння тканин ніг зустрічаються у 4–10% пацієнтів з цукровим діабетом в розвинених країнах і у 15% – у країнах, що розвиваються;
гангрена нижніх кінцівок у хворих на діабет буває в 17 разів частіше, ніж у тих, хто не має даного захворювання;
якщо вперше виникла на стопі виразка загоїлася, у 7 з 10 пацієнтів вона з’явиться знову протягом наступних 5 років.

Діабетична невропатія

Цукровий діабет без належного лікування може пошкоджувати нерви в ногах, з-за цього людина не відчуває жар, холод або біль. Подібна втрата чутливості називається сенсорною діабетичною невропатією. Приміром, людина не відчує, як пошкодив ногу, а поріз або ранка без належного догляду запалиться.
Крім того, м’язи ніг при діабетичній невропатії також працюють неправильно, так як пошкоджені нерви, які змушують їх працювати. Це призводить до того, що вага тіла розподіляється неправильно, з-за надмірного тиску на певні частини стопи можуть виникнути виразки. На жаль, за статистикою, з-за діабетичної невропатії та захворювання периферичних кровоносних судин виразки стопи діагностують у 10% діабетиків.

Захворювання периферичних кровоносних судин

Діабет впливає на стан кровоносних судин і змінює характер кровотоку. Без нормального припливу крові рани і порізи заживають набагато довше. Поганий кровообіг в ногах і руках називається захворюванням периферичних кровоносних судин, воно вражає судини, які знаходяться далеко від серця. Небезпека цього захворювання в тому, що якщо в рану або поріз потрапляє інфекція, підвищується ризик розвитку виразок або гангрени (некроз тканини з-за відсутності припливу крові).

Про що потрібно турбуватися діабетикам?

Проблеми зі станом стоп, про які ми будемо говорити нижче, можуть виникнути у будь-якої людини. Однак для діабетиків вони чреваті розвитком інфекції і серйозними ускладненнями, такими як ампутація кінцівок.
Епідермофітія стопи (грибок стопи)
Грибок викликає сильний свербіж, почервоніння і поява тріщин на ступнях. Мікроби проникають в організм через ці тріщини, провокуючи розвиток інфекцій. Боротися з епідермофітія стоп можна за допомогою ліків: таблеток і спеціальних протигрибкових мазей, які наносяться на проблемні місця. Тільки лікар може призначити вам необхідне лікування.
Грибок нігтьової пластини
У нігтів, уражених грибком, змінюється колір (від жовтувато-коричневого до сірого), нігтьова пластина потовщується і може відділятися від решти частини нігтя. У деяких випадках ніготь може розшаровуватися і кришитися. Зростання грибка провокує тепла, волога, темна середовище взуття. Крім того, розвиток грибкової інфекції може бути спровоковано пошкодженням нігтьової пластини. Лікувати грибок нігтьової пластини важко. Існують різні медикаменти місцевого застосування, проте вони допомагають лише при деяких видах інфекції. В доповнення до місцевої терапії лікар може призначити таблетки. Часто лікування вимагає періодичного видалення пошкодженої тканини нігтя.
Натоптиші
Це тверді нарости з огрубілою шкіри, зазвичай з’являються на ступні. Їх освіта зазвичай спровоковано нерівним розподілом ваги, наприклад, на п’яту або носок. Крім цього натоптиші можуть з’явитися з-за частого носіння тісного незручного взуття. Деяка ступінь огрубіння шкіри на ступні є нормальним явищем і не повинна викликати побоювань. Проте при появі натоптишів ніг потрібен спеціальний догляд:

  • після прийняття душу або ванни акуратно обробіть шкіру стопи пемзою, щоб видалити ороговілі клітини шкіри;
  • використовуйте ортопедичні устілки;
  • пом’якшити тверді мозолі можуть деякі мазі, які вам призначить лікар;
  • ні в якому разі не намагайтеся зрізати натоптиш або видалити його за допомогою гострих предметів.

Тверді мозолі
Це нарости з огрубілою шкіри, з’являються зазвичай на костяшках пальців ніг або між пальцями. Тверді мозолі з’являються в результаті тертя пальців про тісне взуття або один про одного. Подібні проблеми вимагають спеціального догляду:

  • після прийняття ванни або душа акуратно обробіть шкіру пемзою, щоб видалити ороговілі клітини;
  • не намагайтеся позбавитися від твердих мозолів за допомогою аптечних засобів;
  • ні в якому разі не намагайтеся зрізати мозолі гострими предметами типу бритви.

Водянисті мозолі
Носіння тісного незручного взуття, взуття без шкарпеток призводить до утворення водянистих мозолів, які можуть згодом запалитися. Головне в лікуванні таких мозолів – не дозволити їм збанкрутувати, так як шкіра, що покриває пухир, захищає ранку від попадання інфекції. При появі водянистої мозолі використовувати антибактеріальні засоби і м’які чисті бинти і пластирі, які захистять шкіру і запобігають розвиток інфекції.
Бурсит великого пальця ноги
Бурсит, або шишка, утворюється з-за того, що великий палець викривляється в бік другого пальця. Шкіра на місці суглоба стає червоною, твердне, дуже часто починає випирати, чого і з’явилася назва «шишка». Бурсит може початися як на одній, так і на обох стопах. Іноді його причиною є спадковість, однак у більшості випадків суглоб деформується через носіння тісного взуття на високому каблуці. Щоб захистити ноги, слід носити амортизуючі устілки. Якщо бурсит викликає сильний біль, може знадобитися хірургічне втручання.
Суха шкіра
Зневоднена шкіра стоп може потріскатися, з-за цього в ранках може початися запалення. Щодня використовуйте зволожуючі засоби, щоб зберегти м’якість і гладкість шкіри.

Виразка стопи
Це сильне пошкодження шкірного покриву чи глибокий поріз, в який потрапила інфекція. Виразка стопи може утворитися навіть із-за невеликої ранки, яка довго гоїться, або від щоденного носіння тісного незручного взуття. Головним у лікуванні виразок є раннє втручання, тому обов’язково зверніться до лікаря за порадою з приводу того, як доглядати за своїми ранками.
Молоткообразное викривлення пальців ноги
Це згин пальця стопи всередину з причини його слабкості м’язів. Ослаблені м’язи роблять сухожилля коротше, тим самим змушуючи пальці згинатися всередину стопи. Молоткообразное викривлення може бути спадковим, розвиватися із-за носіння взуття меншого розміру. Деформація пальців часто викликає зміна ходи, що призводить до інших проблем: водянистим мозолів, натоптиші і порізів. Коригуюча взуття допомагає в лікуванні молоткообразного викривлення пальців ніг, проте в запущених випадках може знадобитися хірургічне втручання.
Врослий ніготь
Коли краю нігтьової пластини вростають в шкіру, вони викликають сильний біль, почервоніння, набряк і запалення. Найпоширеніші причини вростання нігтів на ногах – тісне взуття, неправильна техніка стрижки нігтів, повторювані травми при бігу, ходьбі або аеробіки. Щоб уникнути цієї проблеми, потрібно часто і, головне, правильно стригти нігті на ногах. Якщо врослий ніготь турбує вас вже не в перший раз, або ж у вас розвинулося запалення, слід звернутися до лікаря. У важких випадках вростання допоможе операція з видалення частини нігтьової пластини.
Рогові (підошовні) бородавки
Вони виглядають як натоптиші на підйомі зводу стопи або на п’яті, тільки з чорними крапками в центрі. Зазвичай вони дуже болючі. Рогові бородавки викликані вірусом, який вражає верхній шар шкіри на підошвах стоп. У випадку появи подібних бородавок, не намагайтеся позбавитися від них самостійно за допомогою аптечних засобів. Якщо ви не впевнені, бородавки вас турбують або ж це звичайний натоптиш, зверніться до лікаря.
Стійкий позитивний результат при застосуванні ортопедичних устілок буде помітний, якщо їх носити постійно.

Порівняти